10.11.2017 * NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI * Program słowno - muzyczny "A Piosenka Za Nimi Szła..." Teatr Muzyczny HALS * Dom Kultury Łasin

 

10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości na scenie Domu Kultury zaprezentowali się gdyńscy artyści z Teatru Muzycznego HALS. Przygotowali estradowy program słowno-muzyczny pt. "A piosenka za nimi szła" poświęcony Świętu Niepodległości. W programie w sposób historycznie chronologiczny za pomocą piosenek i tekstów poetyckich, opisany został marsz żołnierza do niepodległej Polski, do niepodległości narodu polskiego po okresie zaborów. Wykorzystane zostały fragmenty piosenek które były wykonywane w formie wiązanek. Pieśni Legionowe: “O mój rozmarynie”, “A to ułani, Przybyli ułani”, “Piechota”, “Jak to na wojence ładnie”, “Pierwsza Brygada”.

Okres między wojenny - to czas budowania w wolnej Polsce państwowości, tworzenia armii, budowanie floty marynarki wojennej, ale także czas walki w powstaniach Śląskich, jak również zwykłe żołnierskie życia. Wszystkie te zdarzenia miały i mają odbicie w piosenkach. Utwory: “Choć burza huczy wkoło nas“ z muzyką Franciszka Huberta czy “Więc pijmy wino szwoleżerowie” przybliżały charakter tamtych czasów.

Czas wojny - „Pytali się nas daleko na świecie: O co wy się tak, Polacy, bijecie? O wiatr od Tatr, o każdą kroplę z własnych rzek, o cień od drzew i o Bałtyku chłodny brzeg. I o piosenkę, co w lesie echo za nami poniesie.” Piosenki opisujące ten okres to: “Po ten kwiat czerwony”, “Marsz I korpusu”, “Serce w plecaku”, “Biały krzyż”. Czas wojny, to czas okrutny, ale po tragedii przychodzi czas odbudowy tego wszystkiego, co zostało zniszczone.

Po wojnie i teraz… ”Nim wstanie dzień“ - to wiązanka współczesnych festiwalowych piosenek żołnierskich - “Gdy piosenka szła do wojska”, “Do woja marsz”, ”Przyjedź mamo na przysięgę”, “Nasza kompania” - były to po prostu wesołe piosenki bez żadnego podtekstu politycznego,  opisujące w sposób trochę wyidealizowany żołnierskie życie. Piosenki znane i często śpiewane do dziś. Fragmenty poezji, zespalały piosenki w jedną całość, doskonale odebraną przez publiczność.

W spektaklu wzięło udział czworo wykonawców - zawodowych artystów: Beata Andraszewicz, Mirosław Rymarz, Jan Mazur i Jan Krenc.

 

Nasi sponsorzy

  • www.dk-lasin.pl