06.02.2020 ^ FERIE 2020 * Warsztaty Ginącego Zawodu - Wikliniarstwo i Filcowanie*

 

6 lutego 2020 r. odbyły się warsztaty wiklinarskie i filcowania na mokro, które przeprowadziły panie Katarzyna Grochowska i Ewa Dylewska z Wioski Ginących Zawodów "GARNIEC" w Koronowie jednym z ostatnich tradycyjnych warsztatów garncarskich.

W pierwszej części spotkania dzieci miały możliwość spróbowania rzemiosła wikliniarskiego. Poznały teorię dotyczącą materiałów, narzędzi i przygotowania warsztatu pracy. Nie zabrakło też krótkiej historii plecionkarstwa. Wyplatały własnoręcznie koszyki z gałązek ratanu na specjalnie przygotowanej podstawie. Uczestnicy pod okiem instruktorów uczyli się podstawowych splotów oraz sposobów zakończeń. Wikliniarstwo to bardzo piękne i tradycyjne rzemiosło, które wielu osobom przypomina czasy kiedy wiklinowy kosz był nieodłącznym elementem codziennego życia na wsi i w małych miasteczkach.

Druga część warsztatów poświęcona była filcowaniu wełny z merynosa na mokro. Dzieci według wskazówek wykonały kwiatek - broszkę. Polegało to na odpowiednim ułożeniu wełny i umiejętnym połączeniu łusek poszczególnych pasm poprzez moczenie wodą z płynem do mycia naczyń, pocieranie o folię bąbelkową, miętoszenie, wygniatanie. Najważniejszą czynnością było na początku dość intensywne moczenie pasm i dłoni, co ułatwiło łączenie pasm. Po kilkukrotnym pocieraniu ułożonego wzoru uformowane zostały podstawy kwiatków, które odciśnięto z nadmiaru wody a następnie dopracowano szczegóły.

Uczestnicy zajęć rozwijali swoją sprawność manualną, umiejętności i zdolności artystyczne oraz koncentrację. Warsztaty pobudziły wyobraźnię i inspirowały do twórczego myślenia.

 

Nasi sponsorzy

  • www.dk-lasin.pl